Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миңнеханов катнашында Татарстан Республикасы Финанслар министрлыгы, Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе, Федераль казначылыкның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең уртак коллегиясе

2022 елның 16 декабре, җомга

2022 елның 16 декабрендә Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миңнеханов рәислегендә Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында Россия Финанс министры А. Г. Силуанов, Федераль салым хезмәте җитәкчесе урынбасары Бациев В. В. һәм Федераль казначылык җитәкчесе урынбасары Демидов катнашында Татарстан Республикасы Финанслар министрлыгы, Татарстан Республикасы буенча Федераль салым хезмәте идарәсе, Татарстан Республикасы буенча Федераль казначылык идарәсенең «2022 елда Татарстан Республикасы берләштерелгән бюджетын көтеп алынган үтәлеш нәтиҗәләре һәм 2023 елга республика финанс, казначылык һәм салым органнарының бурычлары турында» гы мәсьәлә буенча уртак коллегиясе узды.

Республиканың муниципаль районнары һәм шәһәр округлары башлыклары видеоконференцэлемтә режимында катнаштылар.

Үз чыгышында Татарстан Республикасы Президенты киләсе елда милли проектлар һәм дәүләт программалары чараларында Татарстанның максималь катнашуын тәэмин итәргә кушты.

Утырышның көн тәртибендә республика салым органнарының 2022 елдагы эш нәтиҗәләре һәм 2023 елга бурычлары турында Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе Сафиуллин М. А. сөйләде.

2022 елга ТР консолидацияләнгән бюджетының үтәлеше һәм 2023 елга ТР финанс системасы органнарының бурычлары турында ТР Финанс министры Р. Р. Гайзатуллин хәбәр итте.

Федераль казначылык идарәсенең 2022 елдагы эш нәтиҗәләре һәм 2023 елга бурычлар турында Федераль казначылыкның ТР буенча идарәсе җитәкчесе Р. Х. Нуриәхмәтов хәбәр итте.

Россия Федерациясе финанслар министры Антон Силуанов Татарстанның социаль-икътисади үсеш темпларын югары бәяләде. РФ Финанслар министрлыгы башлыгы билгеләп үткәнчә, республика федераль дәрәҗәдә тәкъдим ителә торган үсеш коралларыннан актив файдалана: инфраструктур кредитлар, ТКХ Фонды механизмнары, РФ йорты, сәнәгать ипотекасы һ.б. «Татарстан төрле бәяләү күрсәткечләре буенча лидерлар өчлегенә керә. Бу социаль-икътисади торыш та, инвестклимат та, халыкның тормыш сыйфаты да. Әлеге казанышлар - күбесенчә сезнең республикада актив кулланыла торган заманча идарә практикалары нәтиҗәсе», - дип өстәде Антон Силуанов.

Рөстәм Миңнеханов үз чиратында федераль үзәккә республикага ярдәм күрсәткәне өчен рәхмәт белдерде. Ул ассызыклаганча, барлык кыенлыкларга карамастан, Татарстанда барлык билгеләнгән планнар, шул исәптән эре инфраструктура проектлары гамәлгә ашырыла.

ДБУ «Икътисади һәм социаль тикшеренүләр үзәге» ннән киңәшмә эшендә директор Кудрявцева А.Н. катнашты.