Татарстан Республикасының бүлеп бирелгән ситуация үзәген булдыру һәм эшләве буенча эш төркеме киңәшмәсе

2023 елның 9 марты, пәнҗешәмбе

2023 елның 9 мартында видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасының бүленгән ситуация үзәген булдыру һәм эшләве буенча эшче төркемнең чираттагы киңәшмәсе узды.

Киңәшмә барышында түбәндәге мәсьәләләр каралды һәм тикшерелде:

Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе тарафыннан инновацион һәм фәнни эшчәнлек нәтиҗәләренә экспертиза үткәрүне оештыру буенча эшчәнлекне методик тәэмин итү мәсьәләсен эшләү турында.

Республика югары уку йортларында ИКТ-белгечлекләр буенча укучылар өчен бюджет урыннарын арттыру мәсьәләсен хәл итү вариантлары турында.

Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы тарафыннан Татарстан Республикасы дәүләт идарәсе, мәгълүмати технологияләр һәм элемтә Цифрлы үсеш министрлыгы белән берлектә ведомство карамагындагы оешмалар белгечләрен гомуми белем бирү учреждениеләре һәм урта һәм югары һөнәри белем бирү мәгариф оешмалары информатика укытучыларын укытуга (квалификациясен күтәрүгә) җәлеп итү; «стартап – диплом буларак» проекты кысаларында диплом эшләрен башкару өчен югары уку йортларының чыгарылыш курслары студентлары кураторларын укыту буенча үткәрелгән эш турында.

ИКТ-белгечлекләр буенча укучылар өчен бюджет урыннарын арттыру мәсьәләсе буенча югары уку йортлары ректорларын тыңлау.

2022 ел йомгаклары буенча беркетелгән федераль күрсәткечләргә ирешү, 2023 елга бурычлар һәм 2022 елга һәм 2023-2025 елларга план кыйммәтләрен төзәтү буенча тәкъдимнәр буенча Татарстан Республикасы мәдәният министры урынбасарын тыңлау.

 Киңәшмә эшендә директор Кудрявцева А. Н., директор урынбасары Гайзатуллина Ч.Н., директор урынбасары Гарипов А.Ш., директор урынбасары Гревцов А.Б., макроикътисади анализ бүлеге башлыгы Багаутдинова Е.В., макроикътисади анализ бүлегенең баш белгече Мөбинова С. И. һәм икътисади планлаштыру һәм программалаштыру бүлегенең әйдәп баручы белгече катнашты Зиннурова Э. Ф.