Татарстан Республикасының бүлеп бирелгән ситуация үзәген булдыру һәм эшләве буенча эш төркеме киңәшмәсе

2023 елның 23 марты, пәнҗешәмбе

2023 елның 23 мартында видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасының бүленгән ситуация үзәген булдыру һәм эшләве буенча эшче төркемнең чираттагы киңәшмәсе узды.

Киңәшмә барышында түбәндәге мәсьәләләр каралды һәм тикшерелде:

ИКТ-белгечлекләр буенча укучылар өчен бюджет урыннарын арттыру мәсьәләсе буенча югары уку йортлары ректорларын тыңлау.

Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе тарафыннан инновацион һәм фәнни эшчәнлек нәтиҗәләренә экспертиза үткәрүне оештыру эшчәнлеген методик тәэмин итү буенча тәкъдимнәрне эшләп бетерү турында.

Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән Министрлыгы үткәргән эш турында:

- республиканың профильле югары уку йортлары тарафыннан гомуми белем бирү учреждениеләренең һәм урта һәм югары һөнәри белем бирү оешмаларының информатика укытучыларын укыту (квалификациясен күтәрү) буенча чараларны финанслау өчен таләп ителә торган финанс чаралары күләмен билгеләү буенча;

-4-инновация һәм 2-фән формаларын тәкъдим итүче фәнни-тикшеренү институтларының, конструкторлык бюроларының, эшкуарлык секторының сәнәгать җитештерүе оешмаларының эшче төркеме киңәшмәләрендә тыңлауны оештыру буенча тәкъдимнәр әзерләү.

Татарстан Республикасы дәүләт идарәсе, мәгълүмати технологияләр һәм элемтә Цифрлы үсеш министрлыгы тарафыннан ИТ-тармак белгечләре өчен Компетенцияләр паспортларын үзәкләштерелгән әзерләү буенча үткәрелгән эш турында.

Татарстан Республикасы дәүләт мәгълүмат системалары мәгълүматларын идарә итүнең оештыру-технологик системасын формалаштыру буенча чараларны гамәлгә ашыруның юл картасы проектына төзәтмәләр кертү турында.

Киңәшмә эшендә директор урынбасары Ч. Н. Гайзатуллина, директор урынбасары А. Ш. Гарипов, директор урынбасары А. Б. Гревцов, макроикътисади анализ бүлеге башлыгы Е. В. Баһаутдинова, макроикътисади анализ бүлегенең баш белгече С. И. Мөбинова һәм икътисади планлаштыру һәм программалаштыру бүлегенең әйдәп баручы белгече Э. Ф. Зиннурова катнаштылар.