Татарстан Республикасының бүлеп бирелгән ситуация үзәген булдыру һәм эшләве буенча эш төркеме киңәшмәсе

2023 елның 20 апреле, пәнҗешәмбе

2023 елның 20 апрелендә “Икътисади һәм социаль тикшеренүләр үзәге” ДБУ директоры А. Н.Кудрявцева җитәкчелегендә видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасының бүленгән ситуация үзәген булдыру һәм эшләве буенча эшче төркемнең чираттагы киңәшмәсе узды.

Киңәшмә барышында түбәндәге сораулар тыңланды һәм тикшерелде:

Россия Федерациясе субъектлары эшчәнлеген бәяләү буенча федераль дәрәҗәдә булган рейтинглар турында.

Татарстан Республикасы Премьер - министрының беренче урынбасары Р.К. Нигъмәтуллинны, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары-Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Аппараты Җитәкчесе Ш. Х. Гафаровны тармак идарәсе системалары концепциясе проекты һәм соңыннан эшче төркем җитәкчесе урынбасары - Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Р. К. Нигъмәтуллинны карауга кертү турында.

Курирлык итә торган өлкәдә барлык хуҗалык итүче субъектларның, шул исәптән статотчетлылык субъектлары булмаганнарның фән һәм инновацияләр өлкәсендәге эшчәнлеге турында мәгълүмат мониторингы системасы буенча тәкъдимнәр турында.

РФ субъектларының фәнни-технологик үсеше милли рейтингының 33 күрсәткече һәм РФ субъектларында инвестицион климат торышының милли рейтингының 57 күрсәткече, аларның база һәм фаразлана торган кыйммәтләре, шулай ук исәпләү алгоритмнары кысаларында рейтинг күрсәткечләрен формалаштыруга методик алымнарны үзгәртү буенча Россия Федерациясе Мәгариф һәм фән министрлыгына тәкъдимнәр тәкъдим итү турында.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан тармак предприятиеләренең ОКВЭД белән йомгаклау белешмәсенә кертелмәгән инновация дәрәҗәсен анализлау буенча үткәрелгән эш турында.

2-фән һәм 4-инновация формалары буенча статистик хисапларны тутыру мәсьәләсе буенча Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы вәкилен тыңлау.

 Киңәшмә эшендә макроикътисади анализ бүлеге башлыгы Е. В. Баһаутдинова, макроикътисади анализ бүлегенең баш белгече С. И. Мөбинова һәм икътисади планлаштыру һәм программалаштыру бүлегенең әйдәп баручы белгече Э. Ф. Зиннурова катнаштылар.