Татарстан Республикасының бүлеп бирелгән ситуация үзәген булдыру һәм эшләве буенча эш төркеме киңәшмәсе

2023 елның 1 июне, пәнҗешәмбе

2023 елның 1 июнендә «ТР ИСТҮ» ДБУ директоры А. Н.Кудрявцева рәислегендә видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасының бүленгән ситуация үзәген булдыру һәм эшләве буенча эшче төркемнең чираттагы киңәшмәсе узды.

Киңәшмә барышында түбәндәге сораулар тыңланды һәм тикшерелде:

Россия Федерациясе субъектларының фәнни-технологик үсеше милли рейтингының 33 күрсәткеченә ирешүне мониторинглау һәм контрольдә тоту системасын булдыру концепциясе проектын эшләү һәм Татарстан Республикасы Рәисе каршындагы мәгариф һәм фән Киңәшмәсе фәнни-технологик үсеш буенча Даими эшләүче эшче төркем утырышына кертү турында.

Икътисади эшчәнлекнең теркәлгән һәм фактик төренә (ВЭД) туры килү өчен предприятиеләр, оешмалар исемлеген анализлау турында. Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы тарафыннан, республиканың тармак министрлыклары белән берлектә, ачыкланган туры килмәү нәтиҗәләре буенча, предприятиеләрнең салым органнарындагы ВЭД эшчәнлекнең чын төренә үзгәртү мәсьәләсен эшләү турында.

«Татарстан Республикасы эшкуарлыгына ярдәм фонды» коммерцияле булмаган микрокредит компаниясе белән берлектә инновацион продукция җитештерүче предприятиеләр өчен ташламалы микрофинанс продуктын эшләү турында.

Татарстан Республикасында барлык хуҗалык итүче субъектларның инновацион эшчәнлеген мониторинглау системасын булдыру буенча тәкъдимнәр турында, аларның статистик хисаплау субъектларына каравына карамастан һәм бюджеттан турыдан-туры булмаган финанслауны бәяләүне һәм Татарстан Республикасы Раис Администрациясе җитәкчесе Сәфәров Ә. Ә. адресына тиешле мөрәҗәгать әзерләү турында.

«Россия Федерациясе субъектларының югары вазыйфаи затлары (дәүләт хакимиятенең югары башкарма органнары җитәкчеләре) эшчәнлегенең һәм Россия Федерациясе субъектларының башкарма хакимият органнары эшчәнлегенең нәтиҗәлелеген бәяләү турында» Россия Федерациясе Президентының 04.02.2021 ел, № 68 Указы белән расланган Мәгариф өлкәсендә дәүләт идарәсен гамәлгә ашыручы Россия Федерациясе субъектларының башкарма хакимият органнары эшчәнлегенең мотивацияле мониторингы күрсәткечләре һәм 20 күрсәткеч арасында үзара бәйләнешләрне һәм үзара йогынтыны билгеләү турында федерацияләр», Россия Федерациясе субъектларының фәнни-технологик үсеше милли рейтингының 33 күрсәткече турында.

Татарстан Республикасы территориясендә теркәлмәгән компанияләрне мәгълүмати системалар, мәгълүмати технологияләр һәм программа продуктларын эшләүчеләр сыйфатында җәлеп итүнең нигезлелеген билгеләү өлешендә киңәшмәнең 21.07.2021 № рН-12-231 беркетмәсенең 5.2 пунктын үтәү буенча тәкъдимнәр турында.

 Киңәшмә эшендә директор урынбасары Ч.Н. Гайзатуллина, макроикътисади анализ бүлеге башлыгы Е.В. Баһаутдинова һәм макроикътисади анализ бүлегенең баш белгече С. И. Мөбинова катнаштылар.